Opublikowany przez: monika.g 2019-06-21 15:04:25
Autor zdjęcia/źródło: Olejki eteryczne dla dzieci @ pixabay.com
Olejki eteryczne działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Są to substancje zapachowe zawarte w roślinach, pozyskiwane z roślin świeżych lub suszonych w procesie maceracji (rozmoczenia w tłuszczach) lub destylacji (podgrzewania parą wodną). Nie zawierają żadnych dodatków chemicznych są więc w pełni naturalne. Posiadają one wszystkie właściwości danej rośliny w skoncentrowanej formie, więc wystarczy zaledwie kilka kropli olejku, aby skutecznie wyleczyć przeziębienie, katar, bóle głowy i stawów czy zakażenia skóry.
Olejki eteryczne są więc bardzo przyjemnym, bo pięknie pachnącym i w dodatku naturalnym sposobem leczenia, który można stosować już u małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Jednak trzeba ich używać umiejętnie, bo niewłaściwie stosowane mogą poważnie zaszkodzić szczególnie dzieciom.
Olejki eteryczne dla dzieci używane są głównie do inhalacji oraz wcierania w skórę. Są one również składnikiem środków homeopatycznych, a także kosmetyków np. szamponów czy żeli do mycia.
Nieprawidłowo stosowane olejki eteryczne u dzieci mogą wykazywać toksyczne działanie, ponieważ organizm dziecka jest wrażliwszy, a skóra dużo cieńsza i delikatniejsza niż u osoby dorosłej.
Największym zagrożeniem jest spożycie olejku, ponieważ może wywołać zatrucie pokarmowe. Mała buteleczka z pachnącym płynem w środku zachęca malucha do spróbowania jej zawartości. Popularne olejki takie jak eukaliptusowy, kamforowy, goździkowy czy z drzewa herbacianego mogą wywołać biegunkę, wymioty, bóle brzucha, a nawet drgawki. Takie same reakcje może wywołać także wdychanie zbyt intensywnego zapachu olejku przez zbyt długi czas. Większość olejków stosowana na skórę może wywołać reakcje alergiczne, wysypkę, podrażnienia skóry oraz oparzenia.
Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka przedawkowanie olejków eterycznych natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Przed zastosowaniem olejku eterycznego u dziecka zrób test alergiczny. Rozcieńcz kilka kropli wybranego olejku z naturalnym olejem roślinnym i taką mieszankę nałóż na niewielką partię ciała malucha np. w zgięciu łokcia czy kolana. Obserwuj czy nie wystąpi zaczerwienienie, wysypka czy innego rodzaju podrażnienie.
Jeśli dziecko nie ma żadnych objawów alergicznych możesz bezpiecznie stosować u niego dany olejek eteryczny. Pamiętaj tylko, żeby nie używać zbyt dużej ilości olejku i zawsze go rozcieńczać.
Wystarczą 3-4 krople olejku rozcieńczone w misce gorącej wody, aby zrobić dziecku inhalację skutecznie zwalczającą katar i przynoszącą ulgę w kaszlu. Taką samą ilość olejku nałóż na wacik kosmetyczny lub chusteczkę higieniczną i połóż obok łóżeczka dziecka, aby mogło ono spokojnie spać w czasie przeziębienia. Jestt to bezpieczniejszy sposób, ponieważ nałożenie olejku na piżamkę może pozostawić trudne do usunięcia plamy. Nierozcieńczony olejek może również dostać się na skórę dziecka i wywołać podrażnienie. Do masażu kilka kropli olejku rozcieńcz w oleju roślinnym i dopiero taką mieszankę nakładaj na skórę dziecka.
Olejki eteryczne znajdują się także w różnych preparatach złożonych, zwracaj więc uwagę na ich skład i pilnuj, aby nie kumulować zbyt dużej ilości jednego olejku w ciągu doby, np. gdy używasz olejku lawendowego do inhalacji to nie stosuj już płynu do kąpieli z tym samym olejkiem w składzie. Kupuj tylko olejki eteryczne naturalnego pochodzenia, w które zaopatrzysz się w aptece lub sklepie zielarskim.
ZOBACZ TAKŻE:
UWAGA! Popularny syrop - wapno - wycofane z obrotu!>>
Olejek rycynowy na twarz, paznokcie i włosy>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2019.06.26 18:05
To jak że wszystkim. Trzeba być zawsze ostrożnym. Olejków używam do inhalacji.. obawiała bym się użyć bezpośrednio na skórę a jeszcze dziecku.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.